Jak správně připravit kávu ve french pressu?
Na přípravu vynikající kávy v domácích podmínkách nepotřebujete přístroje za desítky tisíc. Bohatě vám postačí malý, ale šikovný french press. Tento vynález si získal srdce milovníků kávy už v minulosti, pak se na několik let stáhl z výsluní a dnes se na něj vrací. Proč? Jednoduše proto, že káva z french pressu je výborná, rychle a snadno připravená a ještě k tomu se french press snadno udržuje. Proč ho ještě nemáte doma?
Pro Italy caffettiera, pro Francouze cafetière à piston
Klasický french press se skládá z úzké válcovité nádoby, vyrobené obvykle ze skla, která je doplněna o kovové nebo plastové víčko a píst, který obsahuje filtr. Ačkoliv u nás je zažitý název french press, ve světě má tento vynález několik jmen. Italové ho nazývají caffettiera nebo stantuffo. Na Novém Zélandu, v Austrálii a Jižní Africe je zvykem používat název coffee plunger, tedy jakýsi kávový píst. Překvapivě i Francie má svůj vlastní název, a to cafetière à piston, ačkoliv spousta Francouzů produkt nazývá podle nejznámějších výrobců, obvykle Melior nebo Bodum. Velká Británie a Nizozemí používá francouzský název cafetière. Teprve Spojené státy a Kanada využívají stejné jméno jako my, tedy anglický název french press.
Excelentní kávu zvládne díky french pressu každý
Proč je french press tak populární? Představuje totiž jeden z nejjednodušších způsobů přípravy kávy. Navíc si s jeho pomocí dokáže excelentní kávu připravit i naprostý laik. Pro domácí a kancelářské podmínky se proto jedná o přímo ideálního společníka. Poradíme vám, jak na to, abyste si ve french pressu připravili opravdu neodolatelnou kávu.
[/vc_column_text][vc_separator color="grey"][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_column_text]Káva ve french pressu krok po kroku
Pro přípravu dvou malých šálků kávy budete potřebovat:
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="3/12"][vc_single_image border_color="grey" img_link_target="_blank" image="15" alignment="center" link="/56-french-press"][vc_column_text]French press o objemu 0,5 litru
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="3/12"][vc_single_image border_color="grey" img_link_target="_blank" image="13" alignment="center" link="/6-kava"][vc_column_text] [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="3/12"][vc_single_image border_color="grey" img_link_target="_blank" image="12" alignment="center" link="/hario/bambusove-michatko-272"][vc_column_text]Hůlky nebo lžičku na zamíchání
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="3/12"][vc_single_image border_color="grey" img_link_target="_blank" image="14" alignment="center"][vc_column_text]400 ml vody a časovač
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_column_text]V receptu sice píšeme, že pro dva šálky kávy budete potřebovat french press o objemu 0,5 litru, pokud si ale chcete připravit větší či menší množství, stačí následovat takzvané pravidlo 1 : 15. Tedy na každý 1 gram kávy přidejte 15 mililitrů vody, což jsou při převedení asi 3 lžičky kávy na každý jeden šálek vody. Při přípravě kávy ve french pressu můžete samozřejmě experimentovat,než přijdete na poměr kávy a vody, který vám vyhovuje nejvíce.
[/vc_column_text][vc_column_text]1. krok – příprava
Předehřejte french press pomocí horké vody, a to včetně pístu. Poté nalijte horkou vodu do vašeho šálku. Mezitím odměřte 5 lžiček kávy a pomelte ji. Její konzistence by měla připomínat košér sůl.
2. krok – přidejte kávu
Nasypejte kávu do french pressu a jemně s ním zatřepejte, aby se mletá káva rozprostřela.
3. krok – přidejte vodu
Odstartujte časovač a krouživým pohybem pomalu přidávejte vodu tak, ať je veškerá káva mokrá. Pokračujte do zaplnění poloviny french pressu.
4. krok – zamíchejte
30 vteřin poté, co jste kávu zalili, vezměte do ruky hůlky nebo lžičku a jemně směs zamíchejte.
5. krok – přidejte více vody
Rovnoměrně přilévejte vodu až pod okraj french pressu. Poté přikryjte nádobu víkem tak, ať se píst jemně dotýká směsi.
6. krok – stlačujte
Odstartujte časovač a krouživým pohybem pomalu přidávejte vodu tak, ať je veškerá káva mokrá. Pokračujte do zaplnění poloviny french pressu.
7. krok – přelévejte
Odstartujte časovač a krouživým pohybem pomalu přidávejte vodu tak, ať je veškerá káva mokrá. Pokračujte do zaplnění poloviny french pressu.
8. krok – užívejte
Užijte si výsledný nápoj sami, s přáteli anebo třeba se psem. Tomu ale raději ochutnat nedávejte.
[/vc_column_text][vc_separator color="grey"][vc_column_text]Doveďte své french press umění k dokonalosti
- Vše je spojené s dobrou kávou. Kupujte si vždy kvalitní zrnkovou kávu a pomelte ji těsně předtím, než s ní začnete pracovat.
- Hořkost bývá obvykle následkem nadměrné extrakce, tedy toho, že kávu necháte extrahovat příliš dlouho. Proto doporučujeme, abyste po uplynutí 4 minut kávu z french pressu okamžitě přelili do připravené nádoby na dekantování.
- Nerovnoměrně pomletá zrna mohou také přispět k hořkosti. Malé kousky mleté kávy se extrahují rychleji než větší kousky. Pořiďte si proto kvalitní mlýnek, se kterým vám nerovnoměrně pomletá káva nehrozí.
- Vroucí voda může kávu sežehnout a způsobit její hořkost. Ideální teplota vody je 93 °C (stačí nechat přejít varem a počkat asi půl minuty).
- Zbytky staré kávy ve filtru také přispívají k nechtěné hořkosti. Doporučujeme vám tedy french press po každém použití pořádně vyčistit, abyste se hořkosti vyhnuli.
French press slaví úspěch téměř sto let
Od svých začátku už french press prošel několika obměnami vzhledu. Třicet let po představení french pressu, v roce 1958, přišel vynálezce Faliero Bondanini s vlastním patentem a začal s výrobou french pressu ve velkém. Popularitu french pressu přinesl film Agent Palmer: Případ Ipcress od režiséra Michaela Cainea, který vynález ve snímku použil. Najednou chtěl mít tajemný přístroj na přípravu kávy každý. K rozšíření french pressu po Evropě přispěla evropská společnost Household Articles Ltd. a špičková dánská návrhářská společnost Bodum, která se zaměřuje na výrobu vysoce kvalitního příslušenství ke kávě, jenž je zároveň cenově dostupné.