Cibetková káva Kopi Luwak: Luxus vykoupený násilím
V Indonésii žije cibetkovitá šelma jménem ovíječ skvrnitý, který ve volné přírodě pojídá zralé třešně kávovníků. Jejich trus, který obsahuje natrávené třešně, se sbírá, zpracovává a prodává za astronomické ceny – jako cibetková káva. V originále se jmenuje Kopi Luwak, kopi jako káva a luwak jako označení cibetky na Sumatře.
První zmínky z Jakarty
Indonésii kolonizovali od 17. století Holanďané, kteří ilegálně dovezli plody kávovníku z Jemenu. Indonésanům ovšem nedovolili sbírat kávu pro vlastní účely, a ti proto přišli s vlastním objevem – cibetkovou kávou. Na trhu ji poprvé představila rodina Widjajova v Jakartě koncem 19. století. V současnosti je největším producentem exotické kávy Sumatra. Setkat se s ní ale můžete i na ostrovech Jáva, Sulawesi, Bali nebo ve Vietnamu a dalších státech jižní a jihovýchodní Asie.
Tisíce dolarů za kilo kávy a týrání zvířat
Ovíječ skvrnitý patří do čeledi cibetkovitých a váží 2–5 kilogramů, jeho tělo je dlouhé asi půl metru, stejně jako ocas. Patří mezi všežravce a jeho potravu tvoří především ovoce, jako jsou kávové třešně. Enzym proteáza v trávicím traktu ovíječe způsobuje, že kávová zrna z výkalů jsou jemnější a méně hořká. Složitý způsob získávání kávy vede k tomu, že se jedná o luxusní záležitost a jeden z nejdražších druhů kávy na světě, cena za kilogram dosahuje až tisíce amerických dolarů. Jenže sbírání trusu ovíječů v terénu není zrovna jednoduché, zakládají se proto farmy, kde se zvířata chovají v klecích a týrají.
Vystresovaná a zraněná zvířata
Světová společnost pro ochranu zvířat uvádí, že se ovíječi chovají v klecích, které jsou malé, špinavé a ovíječi se v nich nemohou volně pohybovat a šplhat. Zatímco ve světě se cibetková káva prodává jako „zázrak z divočiny”, malé šelmy trpí v zajetí. Reportéři BBC, kteří se do farem vydali, spatřili těžce zraněná zvířata v poničených klecích, která každým dnem trpí. Jsou naprosto vyčerpaná a zoufalá.
Další studie Federace univerzit pro dobré životní podmínky zvířat a oddělení Oxfordské univerzity pro ochranu zvířat potvrzuje, že se ovíječi chovají v zajetí a v nejhorších možných podmínkách. Studie odhalila 48 cibetkovitých šelem v klecích na 16 kávových plantážích v Bali, které obstarávají kávu pro turisty. Plantáže se vyznačovaly špatnými hygienickými podmínkami, stejně jako nemožností pohybu ovíječů, přílišným hlukem, nedostatkem jídla, vody a sociální interakce.
Nedostatek potravy a prostoru
Kvůli nevyvážené stravě jsou někteří ovíječi velmi vyhublí a podvyživení. Dostávají k jídlu totiž jen kávové třešně. Jiná zvířata mají naopak nadváhu kvůli malým klecím, ve kterých se nemohou hýbat.
Kopi Luwak neboli cibetková káva je považována za luxusní a exotické zboží, za které si zákazníci rádi zaplatí. Jenže tento trend má i druhou, a velmi nepříjemnou, stranu mince. Žádný produkt by neměl mít na svědomí týrání nevinných zvířat. Proto na Kafone nikdy cibetkovou kávu nebudeme nabízet.